Glossop North End discover next FA Trophy opponents
Monday 13th November 2017 13:04 Glossop Chronicle Sports Posted by Adam Higgins

Glossop North End will face Workington AFC at home in the third qualifying round of the FA Trophy.

The Hillmen will take on the Evo-Stik Premier Division outfit at Surrey Street on Saturday, November 25, after the draw was made at Wembley Stadium on Monday.

It will be the third successive round that Paul Phillips and Steve Halford’s side will play at home in the competition.

Workington, who were in the National League North up until the 2013-14 season, have reached the play-offs in each of the last three seasons in the seventh tier.

After a sluggish start to the season, the Cumbrian side – managed by David Hewson – have improved in recent times and are in great form at the moment, having lost just one of their last 13 games in all competitions.

One of their biggest supporters is former Blue Peter presenter Helen Skelton.

It will be the third time that Glossop have played Workington in the FA Trophy, with North End winning 1-0 in a replay in 1986 before Workington won 3-0 at Surrey Street in April 1999.

Meanwhile, North End have advanced to this stage of the competition for the first time since being promoted in 2014-15.

The Hillmen booked their place in the hat with a thrilling 4-3 win over Evo-Stik First Division South outfit Leek Town at Surrey Street last Saturday.

They have also beaten Evo-Stik Premier Division side Matlock Town 3-2 at home and fellow eighth-tier side Tadcaster Albion 2-0 away from home in the competition.

Glossop face Tadcaster again in their next league game on Saturday (November 18) at Surrey Street.

There will be 40 ties taking place, with the winners receiving £5,000 in prize money from the Football Association, as National League North and South sides enter the competition, including holders York City.

Here is the FA Trophy third qualifying round draw in full… 

Brackley Town v Salford City
2 York City v Coalville Town
3 Hednesford Town or Cleethorpes Town v Spennymoor Town
4 Grantham Town v Chorley
5 Tamworth v Warrington Town or Ashton United
6 AFC Telford United v Droylsden
7 Darlington v Harrogate Town
8 Gainsborough Trinity v Stafford Rangers
9 Bradford (Park Avenue) v Stourbridge
10 Boston United v Kidderminster Harriers
11 Nuneaton Town v North Ferriby United
12 Stockport County v Southport
13 Blyth Spartans v Stalybridge Celtic
14 Glossop North End v Workington
15 Alfreton Town v Altrincham
16 Leamington v Curzon Ashton
17 Lancaster City v Mildenhall Town
18 Marine v FC United Of Manchester
19 Lewes v Truro City
20 Havant & Waterlooville v Dorking Wanderers
21 East Thurrock United v Shortwood United
22 Taunton Town or Beaconsfield Town v Concord Rangers
23 Hemel Hempstead Town v Bognor Regis Town
24 Farnborough or Banbury United v Hartley Wintney
25 Oxford City v Hereford or Potters Bar Town
26 Hendon v Slough Town
27 Braintree Town v Moneyfields or Cray Wanderers
28 Welling United v Weston Super Mare
29 St Albans City v Poole Town
30 Metropolitan Police v Wingate & Finchley
31 Whitehawk v Chippenham Town
32 Sittingbourne or Haringey Borough v Thame United
33 Brentwood Town v Dartford
34 Chesham United v Gloucester City
35 Hungerford Town v Billericay Town
36 Hampton & Richmond Borough v Harlow Town
37 Bath City v Margate or Bowers & Pitsea
38 Wealdstone v Chelmsford City
39 Eastbourne Borough v Royston Town
40 Ashford Town (Middx) or Kingstonian v Heybridge Swifts